Estetik Diş Hekimliği
Dental İmplant
Diş Beyazlatma
Laminate Porselenler
Panoramik Röntgen
Dental Tomografi
Ortodontik Tedavisi
Restoratif Diş Hekimliği
Kök ve Kanal Tedavisi
Protezler
Porselen Kronlar
Zirkon Kronlar
Çocuk Diş Hekimliği
Koruyucu Diş Hekimliği
Ağız ve Diş Sağlığı
 
Restoratif Diş Hekimliği

Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi

Diş çürükleri diş üzerinde koyu renklenmelerin oluşması ve bu renklenlemeleri oyukların takip etmesi şeklindeki bir süreçtir. Bu süreci her yada geç yaşamayan bir insan yoktur. Diş çürükleri öncesinde alınacak tedbirlerle önlenebildiği gibi oluştuğu durumlarda tedavi ettirilebilmektedir.

Diş çürükleri neden oluşmaktadır ?

Yemek sonrası özellikle şekerli ve unlu yiyeceklerden sonra ağızda kalan bakterilerin oluşturdukları bakteri plağı dişin minesinin bozulmasına, dişin güçsüz ve korumasız kalmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak temizlenmeyen ve bakımı eksik yapılan dişlerde oluşan bakteriler çürüklere ve diş hekimlerinin kavite olarak adlandırdıkları oyuklar oluşmaktadır.

Çürüğe neden olan etkenler nelerdir ?

Önceleri nedeni bilinmeyen diş çürükleri nedensiz bir hastalık olarak adlandırılırken bugün diş çürüklerinin bir çok sebebe bağlı bir hastalık olduğunu biliyoruz. Diş çürüklerine neden olan etkenlerin başında ise;

- Diş plaklarının oluşması

- Karbonhidratlı besin maddelerinin tüketilmesinden sonra gerekli diş bakımının yapılmaması

- Genetik bazı etkenler: Dişin yapısı, tükürükteki bileşenlerin etkileri vb.

Yukarıda saymış olduğumuz etkenlerden herhangi biri diş çürüğüne neden olabilir.

Çürük oluşumunun belirtileri nelerdir ?

Çürük oluşumu koyu rengi, ağrılı olması, sızlaması yada oyulmuş şekli ile hemen anlaşılmaktadır. Bazı durumlarda diş çürümleri içten olabilir. Dışarıdan hiç bir çürüme etkisi görülmezken diş yardımcı tanı cihazları diş röntgeni vasıtası ile teşhis edilebilir.

Diş aralaralında kalan çürüklerde vardır. Bu tür çürükler uzun süre görülmezler ve genellikle bu dişler çürüyerek güçsüzleşir daha sonra yemek yerken yada sert bir cisim ısırıldığında kırılmaya mahruz kalırlar.

Çürükten korunmak için yapılması gerekenler nelerdir ?

Diş çürüklerine karşı önlem almak için yapılması gereken en önemli şey belirli aralıklarla diş hekimi kontrolleridir. Diş hekiminiz dişlerinizin bakımını yapacak varsa diş taşı oluşumlarını önleyecek ve dişlerinizin bakımı hakkında sizleri bilgilendirecektir. Sizler diş hekiminin vermiş olduğu önerilere göre hareket edeceksiniz. Ayrıca günlük olarak diş bakımı, diş ipi kullanımı ve gargara ile dişlerinizle yakından ilgileneceksiniz.

Dişlerin çürümesi nasıl engellenebilir ?

Diş çürüklerinin oluşmasındaki en önemli etken sabah kalktığımızda ve akşam yatarke dişlerin fırçalanmasıdır. Günlük olarak diş ipi kullanımı ve ağız gargarası da diş çürüklerini önlemede etkendir. Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi, çukulata veya diğer şekerli ürünlerin ara öğünlerde değilde ana öğünlerle birlikte alınması önemlidir. Ayrıca diş hekimi kontrolleri ile beraber diş hekiminizin önereceği diş macunu ve diş fırçası kullanılmasıda çürüklerin oluşumuna karşı alınacak önlemler arasında yer almaktadır. Başkasının diş fırçası kullanılmamalı, diş fırçasının kılları orta sertlikte olmalıdır. Diş fırçalama öncesi fırça ıslatılmamalıdır. Her 2-3 ayda bir diş fırçanızı değiştirmelisiniz. Diş macunu ise florür etkili olmalıdır.

Tedavi sırasında neler yapılır ?

Önce çürük bölge temizlenir

Diş çürükleri fre dediğimiz özel uçlarla temizlenirler.

Temizlenen çürük doldurularak şekillendirilir

Çürük temizlendikten sonra bölgede bişr çukur oluşur bu çukur diş dolgu malzemesi doldurulur ve şekillendirilir.

Sitemizde bulunan bilgiler genel bilgi amaçlıdır.

2017 All Rights Reserved - Designed by Maya Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Ltd. Şti