Estetik Diş Hekimliği
Dental İmplant
Diş Beyazlatma
Laminate Porselenler
Panoramik Röntgen
Dental Tomografi
Ortodontik Tedavisi
Restoratif Diş Hekimliği
Kök ve Kanal Tedavisi
Protezler
Porselen Kronlar
Zirkon Kronlar
Çocuk Diş Hekimliği
Koruyucu Diş Hekimliği
Ağız ve Diş Sağlığı
 
Porselen Kronlar

Porselen Kron Nedir?

Porselen kron ağızda az sayıda diş eksikliği olduğunda uygulanan ve komşu destek dişlerin küçültülmesiyle köprü şeklinde ya da tek veya birkaç diş de aşırı çürük veya renkleşmelerde dişleri küçültüp labaratuvarda hazırlanarak dişlere yapıştırılan sabit protezlerdir. Bunlar dişlerin ağızda görünür kısımlarına yapılan ve hastanın kendisi tarafından çıkarılamayan protezlerdir. Bu tip protezler takılıp çıkartılan protezlere göre daha kullanışlı olsalar da, bunların uygulanması için bazı koşulların varlığı gerekmektedir.

Porselen kronun fonksiyonları nelerdir?

Porselen kron hasarlı hale gelen dişin tamamen kaplanması için kullanılır. Hasarlı olan dişi kuvvetlendirmesi yanında, görüntüyü, şekli ya da hizasını düzeltmek içinde kullanılabilirler. Bunun yanında fonksiyon sağlaması için, dişe benzeyen şekil ve yapı sağlayacak biçimde implant üstüne yerleştirilebilir. Porselen kronlar dişlerin renginde üretilebilir. Seramik kronlarda alt yapı olarak dişe ve diş etine uyumlu olan, dayanıklılığı bulunan ve sağlam kalabilen özel metaller kullanılmaktadır. Üst yapıda yine estetiğin sağlanması için dental seramik kullanılmaktadır. Standart metal alaşımlı olan sabit protezler, ağızda bulunan tüm dişlere uygulanabilmektedir.

Porselen kron nasıl yapılır?

İlk çalışmada çekilen dişe komşu olan dişlerin hazırlanması yapılır. Dişlerde varsa çürükler temizlenir, bunlar konik hale getirilerek, ölçüleri alınır. Laboratuvarda döküm, modelaj ve fırınlama aşamalarının ardından son provalar yapılır. Uygun olduğu belirlendikten sonra, cila yapılmak üzere fırına yerleştirilir. Hastanın ve diş doktorunun görünüş ve konum olarak memnun kaldığı kron sabit bir şekilde yapıştırılır.

Porselen kronların bakımı nasıl olur?

Porselen kronların temizliğine dikkat edilmesi uzun ömürlü olmaları açısından çok önemlidir. Özellikle protezlere destek olan dişlerin kenarlarının, diş etinin diş fırçalama sırasında iyi temizlenmesi gerekir. Dişler her gün iki defa fırçalanmalı ve bir defada diş ipi kullanılarak temizlenmelidir. Alınacak bu tedbirler bakteri oluşumuna neden olan plakların temizlenmesini sağlayacaktır. Burada önemli olan dişlerin ve diş etinin arasındaki plakların temizliğinin yapılmasıdır. Porselen kronların kırılmasını ve zarar görmesini engellemek için, beslenmede sert maddelerden kaçınılmalı ve çiğnenmemelidir. Diş doktorunu rutin olarak ziyaret ederek, sürekli olarak kontrol altında olmaya dikkat etmelidir.

Porselen kronlar ne kadar süre kullanılabilir?

Porselen kronlar yaşam boyunca kullanılabilir. Fakat bazen gevşemeler olacağından, kronların düşmesi söz konusu olabilir. Porselen kronun daha uzun ömürlü size hizmet etmesi için yapılması gereken en önemli şey, ağız sağlığının en iyi şekilde korunmasıdır. Dişlerin her gün iki defa florlu diş macunuyla fırçalanması, diş ipi kullanılması sayesinde dişlerin ve diş etinin sağlığını korumak mümkündür. Bu arada 6 aylık rutin diş doktoru ziyaretleri ihmal edilmemelidir. Olabilecek hasarları önleyebilmek için, sert şeyler çiğnenememelidir.

Sitemizde bulunan bilgiler genel bilgi amaçlıdır.

2017 All Rights Reserved - Designed by Maya Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Ltd. Şti